Vláda zveřejní přijetí eura 1.listopadu

5.01.2009|Zdeňka Škodová|Aktuality
Vláda zveřejní datum přijetí eura 1. listopadu Vláda oznámí termín přijetí společné evropské měny v České republice 1. listopadu letošního roku. Stanovení termínu požadovala opoziční ČSSD i zástupci p

Vláda zveřejní datum přijetí eura 1. listopadu

Vláda oznámí termín přijetí společné evropské měny v České republice 1. listopadu letošního roku. Stanovení termínu požadovala opoziční ČSSD i zástupci podnikatelských svazů. Pro přijetí eura musí Česko plnit takzvaná maastrichtská konvergenční kritéria. Plán plnění kritérií by mělo ministerstvo financí předložit na jednání vlády do konce října.

Ekonomové se k plánům premiéra stavějí spíše skepticky. Podle analytičky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové současná vláda již nemá silný mandát a vzhledem k blížícímu se konci volebního období datum přijetí eura nakonec nestanoví. Bude také prý záležet na tom, jaké dopady bude mít finanční krize na hospodaření České republiky v letošním roce. Redaktor ČTK a analytik společnosti Atlantik FT Petr Sklenář vidí jako reálné přijetí eura je v roce 2013 a 2014. Přijetí společné evropské měny na počátku roku 2013 považuje za nejbližší možné reálné datum i národní koordinátor pro zavedení eura v České republice Oldřich Dědek. Dodal také, že problémy zemí Evropské unie způsobené finanční krizí by byly bez eura mnohem hlubší. Podle Dědka jsou nevýhody přijetí eura v České republice hlavně technické, například povědomí veřejnosti o tom, že euro přinese zvýšenou inflaci. Česká republika by se také měla poučit z příprav Slovenska na zavedení společné měny. Stanovení data pro přijetí společné evropské měny v letošním roce by podle průzkumu společnosti STEM pro Českou televizi uvítalo 64 procent obyvatel ČR, 36 bylo proti.

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka Topolánkův návrh přivítal s tím, že vláda konečně vyhověla dlouhodobému požadavku sociální demokracie. Chce ale, aby vláda až do listopadového termínu vedla s opozicí debatu o datu přijetí. Teoreticky nejbližší termín, kdy by se tak mohlo stát, podle něj připadá na 1. leden 2013. Dohodu na termínu, kdy Česko oznámí harmonogram přijetí eura, ocenil i předseda lidovců a vicepremiér Jiří Čunek. Podle něj to ekonomicky velmi prospěje podnikatelům a průmyslu, tím myslel například i turistický ruch. Vyhnul se ale otázce, zda koaliční dohoda na harmonogramu přijetí eura zahrnovala i další aspekty společné vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

Průlomové je Topolánkovo prohlášení podle Hospodářské komory ČR, která po oznámení alespoň termínu pro termín eura dlouhodobě volala. „Česká vláda tak dnešním prohlášením premiéra tento náš požadavek po několika opětovných odkladech vyslyšela,“ uvedl prezident komory Petr Kužel. Tuzemské firmy chtějí co nejrychlejší zavedení eura hlavně kvůli posilujícímu kurzu koruny vůči euru. „Vzhledem k současnému stavu české ekonomiky a technickým lhůtám je stále možné přijmout euro k lednu 2012,“ dodal Kužel.

Podle České národní banky v loňském roce došlo z hlediska budoucího plnění maastrichtských kritérií k určitému pozitivnímu posunu. Současná světová finanční krize však podle bankéřů představuje dočasně nepříznivý faktor z hlediska budoucího přijetí eura. Maastrichtská kritéria musí plnit každý stát, který o zavedení eura usiluje. Celkový veřejný dluh nesmí překročit 60 procent HDP. Významné je také udržování cenové rovnováhy. Průměrná míra inflace po dobu jednoho roku nesmí přesáhnout více než 1,5 procentní míru tří členských zemí s nejnižší inflací. Dlouhodobé úrokové sazby v ČR nesmí přesáhnout o více než dvě procenta sazby tří zemí s nejnižší inflací. Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie. Od dnešního dne měnu zavedlo Slovensko. Podle analytiků by se tak mělo lépe vypořádat s důsledky současné finanční a hospodářské krize. Evropskou měnu by do čtyř let měli používat všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se eurem platí již několik let, polská vláda na konci října schválila harmonogram vstupu země do eurozóny od 1. ledna 2012. Ze zemí bývalého východního bloku už euro používá Slovinsko.

partnerské logo